See Ruottu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-u"
},
"expansion": "+ -u",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Possibly from the dialectal variant Ruotti of Ruotsi + -u.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruottu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruottu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruottu",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruo",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -u",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Ruottu-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tːu/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯t̪ːu]"
},
{
"rhymes": "-uotːu"
}
],
"word": "Ruottu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-u"
},
"expansion": "+ -u",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Possibly from the dialectal variant Ruotti of Ruotsi + -u.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruottu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruottuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruottuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruottu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruottu",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruo",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -u",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uotːu",
"Rhymes:Finnish/uotːu/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tːu/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯t̪ːu]"
},
{
"rhymes": "-uotːu"
}
],
"word": "Ruottu"
}
Download raw JSONL data for Ruottu meaning in All languages combined (19.4kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Ruottu",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ruottu",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.